Projekt Ilica: Q’ART je kolektivni public art projekt u procesu koji istražuje suvremeno i socijalno nasljeđe povijesnih avangardi, novih i progresivnih umjetničkih praksi, metoda i tehnologija, njihov utjecaj na društvene procese te istovremeno predstavlja suradnju umjetnika i građana na ključnim društvenim i ekološkim temama. Radi se o kolektivnom multidisciplinarnom projektu koji kroz društvene prakse, akcionizam, community art i public art postaje pokretač društvenog, ekološkog, estetskog i poetskog angažmana.
Do 2022., zajednica od preko 500 izlagača, ugostitelja, dućana, humanitaraca postala je jaka, održiva i u svojoj individualnosti povezana te smo joj odlučili prepustiti komunikaciju o posebnosti i važnosti Ilice. Osim dijeljenja dosadašnjih doživljaja i iskustva koja se mogu pronaći na digitalnim platformama, pojedini glasovi zajednice odlučili su izraziti svoje stavove vezano uz teme kojima se Projekt aktivno bavi, kao što su korištenje javnih prostora i napuštenih prostora u centru grada, podrška malim proizvođačima i umjetnicima te važnost integracije i suradnje sa zajednicom.
Novi komunikatori ukazali su na svoju posvećenost najdražem gradu i Projektu kroz svoje stavove i razmišljanja. Dijana Merey Sarajlija je opisala projekt na sljedeći način: „Kad pomislim na Ilicu, pomislim na ‘neopisivu lakoću postojanja’, pomislim na ‘sve se može kad se hoće’, pomislim na ‘nikad ne reci nikad’, pomislim na ‘snovi postaju stvarnost’ i sve ostale slične riječi koje zajedno sa svojim već otrcanim frazama često odlete u vjetar. No, ne i na Ilici! Jer Ilica nisu riječi, Ilica su djela! Djela koja zaustavljaju dah i tramvaje, pokreću beskućnike i bogataše, smiruju nedoumice i strepnje, poje žedne oči, hrane gladne duše, griju promrzli entuzijazam, gase vatru ogorčenja, grade mostove između srca i financijskih konstrukcija!“
Marta Raljević, predstavnica novo formirane zajednice u okviru Projekta Ilica: Q’ART pod imenom Artizanati inicijativu je opisala na sljedeći način: „U doba digitalne komunikacije, a pogotovo unazad par godina, od početka pandemije, ljudi doživljavaju osjećaj odvojenosti i depresije. Dokazano je da kreativnost smanjuje anksioznost i stres, potiče hormone sreće, pomaže kod depresije, a također nas povezuje i jača zajednicu“. Marta smatra kako „zajednica svojim djelovanjem želi pružiti podršku malim proizvođačima, a građanima dati dugo željeno mjesto u kojem mogu doći istražiti svoje kreativne talente, proširiti znanja, upoznati rad lokalnih obrtnika i kreativaca i opušteno steći nova poznanstva.“ Profesionalna solo pjevačica Ivana Galić izjavila je: „Kreiranjem raznih novih, atraktivnih sadržaja oplemenjuje se svakodnevni život zajednice te se unose noviteti u sad zabrinjavajuću učmalost kulturnih ponuda“.
Predstavnici samoiniciranog projekta BILJA, Antonija i Matija Babić dotaknuli su se pitanja odgovorne potrošnje i proizvodnje, zaključivši: „Odgovoran i održiv pristup u potrošnji i proizvodnji danas neosporan; djelovati suprotno znači zatvoriti se u egocentričnu iluziju nekog prošlog doba.“ Arhitektica Larisa Čišić kaže: „Veseli me pomisao na trenutak kada će stvaratelji, umjesto 4 nedjelje godišnje, moći transformirati zapuštene prostore Ilice u multidisciplinarni i međugeneracijski perpetuum mobile: izložbe, koncerti, predstave, kreativne radionice, knjižare i čitaonice, concept shopovi: to je ilička budućnost!“. Vlasnik obrta Faber Art izjavio je: „Znate koja je zapravo tajna uspjeha ovog okupljanja kreativaca? To što su svojim dolaskom oživjeli prostor koji je samo prolaz, a vrlo rijetko odredište. Izbačen je promet, a izložena ponuda najrazličitijih kreativnosti“, te zaključio: „Ovdje se radi o novoj namjeni, makar samo u tim danima kada traju sajmovi, o novom liku i ulozi vjerojatno najpoznatijeg prostora, ili ulice u Hrvatskoj“.
Cijelu temu je zaokružila predsjednica ULUPUH-a Ivana Bakal koja ujedno i predaje na Tekstilno tehnološkom fakultetu u Zagrebu te radi s mnogim mladim dizajnerima i primijenjenim umjetnicima. „Primijenjeni umjetnici osim kroz naše strukovne udruge nemaju puno mogućnosti ni prilika predstaviti sebe i afirmirati svoj rad prema zajednici, kupcima (posebice nakon nestanka Likum-a) i široj javnosti. Mi kao ULUPUH doista radimo puno na predstavljanju naših članova, međutim to zasigurno nije dovoljno, jer je primijenjenih umjetnika sve više a mogućnosti za vođenje otvorenih ateliera i prodaju radova sve manje“, naglasila na Bakal te nastavila: „ Praznih i neiskorištenih prostora u gradu je puno i bilo bi važno osmisliti neki održivi koncept POP UP prostora kroz koji bi naši vrijedni dizajneri, kostimografi, fotografi, ilustratori, arhitekti, produkt dizajneri i mnogi drugi imali priliku zajednički ili pojedinačno predstavljati sebe kroz izložbe, prodajne izložbe, radionice ili druženja. HUB, Coworking i POP UP prostori su već dosta uhodani koncepti u Europi i daju fantastičnu priliku onima koji i dalje žele ostati u okviru samostalnih djelatnosti da se afirmiraju i predstave javnosti. Projekt Ilica: Q’ART vidim kao odličnu priliku osim da se umjetnici predstave javnosti kroz izlaganje i revije i da se ujedno povežu i da zajednički predstave svoje prijedloge gradu.“
Projekt Ilica: Q’ART probudio je cijeli Zagreb te se nastavlja rasti i širiti već šestu godinu zaredom! U 2022. godini očekuju nas 4 festivalska izdanja čiji su programi zamišljeni kao višedimenzionalno multidisciplinarno događanje koje podrazumijeva različite umjetničke discipline i public art, kulturne sadržaje, šetnje, interakcije, edukativne radionice, predavanja, prezentacije, kreativne manifestacije i okupljanje stanovnika i susjeda. Prvi festival ove godine održat će se 01. svibnja. Festivali Projekta predstavljaju šarenu lepezu mogućnosti na kreativno-umjetničkom, obrtničkom, dizajnerskom i edukacijskom planu.
Osim izlagača Ilica će kao i uvijek biti mjesto za ispijanje jutarnje kavice, degustaciju proljetnih delicija, nove ponude prefinih šarenih knedlica našeg Ambar kafića, a pridružit će nam se i Fruhstuck koncept s finim zalogajčićima Brunchya i njihovim DJ nastupom u okviru ART koncepta koji priprema Akademija likovnih umjetnosti gdje možete upoznati mnoge mlade umjetnike i kupiti njihove radove sada dok još nisu svjetski poznati. Za glazbeni doživljaj će na Ilici nastupiti Oridano Gipsy Jazz, Joe Pandur Trio, Ivana Galić Quartet, a od glazbenih novosti smo pripremili poseban nastup Lele Kaplowitz uz instrumentalnu pratnju Doris Karamatić na harfi i popularni mladi bend Trokut.
Reviju u 12 sati na Britancu će nam kao i uvijek pripremiti ULUPUH i njihovi članovi, a na reviji će nastupiti i studenti TTF-a sa svojim modelima na temu Život na zemlji.
Delicije će nam upotpuniti i Obrtnička komora Zagreb i Špeceraj, jer kakav bi to prvomajski program bio bez graha i roštilja, stoga prošećite i uživajte u pravom prvomajskom druženju na Ilici.
Projekt autorski potpisuju i organiziraju Aleksandar Battista Ilić i Ivana Nikolić Popović, uz suorganizaciju Akademije likovnih umjetnosti (ALU) te uz vjerno pokroviteljstvo i podršku Ministarstva kulture i medija, Grada Zagreba, Turističke zajednice grada Zagreba, Obrtničke komore Zagreba, Hrvatskog klastera kreativnih i kulturnih industrija, Hello Zagreb kao i naravno svih izlagača, dućana, obrta, ugostitelja i umjetnika iz Q’ART-a za koje Projekt Ilica Q’ART i živi te bez kojih ne bi niti postojao.
Detaljne informacije o programu, rasporedu događanja i lokacijama mogu se pronaći na www.projektilica.com ili na Facebook stranici/Projekt Ilica.