Upravljanje porezima i doprinosima nakon popuštanja epidemioloških mjera

HoReCa sektor bio je izravno pogođen izvanrednim stanjem uvedenim zbog koronavirusa – došlo je do prekida, odnosno ograničenja uobičajenog načina rada, zabrane prelaska granice i kretanja gostiju, a sada se svi zaposleni u ovom sektoru nalaze pred izazovnom i neizvjesnom sezonom

Piše: Krešimir Lipovšćak, Partner, Crowe Hrvatska

Od Wuhana za Božić 2019. do Uskrsa 2020. kada je virus, punim i pravim imenom severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), pogodio cijeli svijet te sadašnjeg popuštanja mjera, prošlo je gotovo šest mjeseci. Razvile su se razne teorije zavjere, prijetnje tužbama na razini država, projekcije da bi do jeseni trebalo biti zaraženo gotovo cijelo svjetsko stanovništvo uz 120 milijuna mrtvih, špekulacije o drugom valu na jesen, izuzetno puno negativnih novinskih naslova i osjećaja, i da dalje ne nabrajamo.

Nažalost, HoReCa sektor bio je izravno pogođen izvanrednim stanjem. Došlo je do prekida, odnosno ograničenja uobičajenog načina rada, zabrane prelaska granice i kretanja gostiju. Čak se i s popuštanjem mjera, zbog straha od zaraze i smanjenja kupovne moći, očekuje smanjenje potrošnje gostiju. Povećanju broja gostiju sigurno nije pomogla činjenica da je avioindustrija na koljenima i da se normalizacija zračnog prometa prema Hrvatskoj može očekivati tek sljedeće godine.

Hrvatski gosti su vjerni, ali nisu dovoljno brojni da pokriju povećane smještajne kapacitete i potrošnju u restoranima. Uza sve te poteškoće, i dalje ostaje obveza plaćanja poreza i ostalih javnih davanja. Mjere hrvatske vlade ostaju na snazi do lipnja. Što od tih mjera mogu koristiti poduzetnici u HoReCa sektoru?

MJERE ZA OČUVANJE RADNIH MJESTA

Nove mjere pomoći za održanje radnih mjesta za mjesece svibanj i lipanj uvode važnu novinu, a to je zabrana isplate dividende koja se proteže čak do kraja 2021. (ali ne za sve poslodavce). Mjere za lipanj nisu predviđene za sve sektore.

Poslodavac koji je za svibanj 2020. dobio potporu za 50 i više zaposlenika mora je vratiti ako od trenutka njezina dobivanja pa zaključno s 31. prosincem 2021.:

• isplati dividendu
• dodijeli opcije ili vlastite dionice, odnosno udjele članovima Uprave, izvršnim direktorima, prokuristima i sl.
• isplati bonuse i nagrade za radne rezultate iznad neoporezivog iznosa
• stekne vlastite dionice, odnosno vlastite udjele.

Mjere za lipanj odnose se samo na određene sektore, uključuju HoRe- Ca sektor i zahtijevaju drastičan pad prometa da bi se smjele primijeniti te, naravno, dolaze uz obveze. Mjere, odnosno potporu za lipanj mogu koristiti poslodavci koji su (na temelju PDV obrasca) u svibnju 2020. imali pad prihoda od najmanje 50% u odnosu na svibanj 2019. (ili veljaču 2020. ako posluju kraće od 12 mjeseci), ali moraju biti iz sljedećih sektora:

1. poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo;
2. prijevoz (prvenstveno prijevoz putnika) i skladištenje;
3. pružanje smještaja te priprema i usluživanje hrane i pića;
4. leasing i putničke agencije, organizatori putovanja (turoperatori) i ostale rezervacijske usluge te djelatnosti povezane s njima;
5. umjetnost, zabava i rekreacija;
6. popravak računala i predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo te ostale osobne uslužne djelatnosti;
7. organizacija kulturnih, poslovnih i sportskih događanja, sajmova i vjenčanja te prateće djelatnosti koje većinu svojih prihoda ostvaruju od događanja i javnih okupljanja.

Potpore se ne mogu dobiti za:

• radnike zaposlene nakon 19. ožujka 2020.
• suvlasnike s više od 25% udjela, osnivače, članove Uprave, direktore, prokuriste i sl. (osim u slučaju poslodavaca s do 10 radnika, vlasnika obrta, bez obzira na broj zaposlenih, umirovljenike, strane radnike kojima je istekla radna dozvola)

Subvencije iznose 4.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu te razmjerni dio iznosa po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu. Zahtjevi za potporu za lipanj mogu se uputiti Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u razdoblju od 8. lipnja do 30. lipnja 2020.

TKO U HORECI NE MOŽE DOBITI POTPORU?

• Poslodavci koji nisu isplatili plaću za travanj 2020.;
• Poslodavci kod kojih je došlo do pada broja zaposlenih u razdoblju od 20. ožujka 2020. do trenutka isplate potpore ako je postotak pada zaposlenosti veći od:
– 4 0% kod poslodavaca koji zapošljavaju do 10 radnika;
– 2 0% kod tzv. malih poduzeća;
– 1 5% kod tzv. srednjih poduzeća;
– 1 0% kod tzv. velikih poduzeća.

Ova ograničenja ne odnose se na redovan istek ugovora o radu, odlazak u mirovinu i otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika.

ZABRANA ODREĐENIH ISPLATA

Poslodavac koji ostvaruje potporu za 50 i više radnika mora vratiti iznos potpore, ako:

• od trenutka dobivanja potpore pa zaključno s 31. prosincem 2021. isplati dividendu ili udjel u dobiti, ili druge istovjetne primitke koji se smatraju raspodjelom dobiti bilo kojega poreznog razdoblja
• dodijeli opcije ili vlastite dionice odnosno udjele članovima Uprave, izvršnim direktorima, prokuristima i sl.
• isplati bonuse i nagrade za radne rezultate iznad neoporezivog iznosa (5.000 kn) i ostale slične primitke
• stekne vlastite dionice, odnosno vlastite udjele. Neke mjere dolaze bez uvjeta te dodatnih ograničenja i zabrana i namijenjene su svim sektorima, što uključuje, naravno, i HoReCa sektor.

TZV. RAD U SKRAĆENOM VREMENU

Za sve poslodavce koji nisu iz sektora za koje je dostupna potpora za očuvanje radnih mjesta za lipanj, Vlada razmatra uvođenje dodatne mjere, tj. potpore za financiranje skraćenog radnog vremena zaposlenika, o čemu bi se odluka trebala donijeti tijekom lipnja. Kroz navedenu potporu država planira financirati dio plaće za radne dane na koje zaposlenici ne rade, tj. za koje imaju skraćeno radno vrijeme, a također s ciljem zadržavanja radnih mjesta.

ODGODA PREDAJE POREZNIH PRIJAVA

Rok za podnošenje prijave poreza na dobit, kao i svih drugih obrazaca i poreznih izvješća koja se podnose uz prijavu poreza na dobit, odgođen je do 30. lipnja 2020. Za poduzetnike koji poslovnu godinu imaju različitu od kalendarske godine, rok za predaju zasad ostaje nepromijenjen.

PLAĆANJE POREZA NA DOBIT

Rok za plaćanje poreza na dobit po podnesenoj poreznoj prijavi je najkasnije 31. srpnja 2020.