Dizajn interijera hotela prolazi kroz stalne promjene, a suvremeni trendovi naglašavaju kombinaciju estetike, funkcionalnosti i održivosti. Hoteli gostima ne nude samo smještaj, već i jedinstveno iskustvo – oni nude doživljaj, komfor i inovativna rješenja prilagođena suvremenim potrebama gostiju. Donosimo ključne trendove za dizajniranje hotelskih interijera.
1. Autentičnost i lokalni identitet
Gosti sve više traže autentična iskustva pa hoteli ulažu u dizajn koji odražava kulturu i povijest destinacije. Umjesto univerzalnih interijera, sve je popularnije uključivanje lokalnih materijala, umjetničkih djela i elemenata koji pričaju priču o mjestu u kojem se hotel nalazi. Ručno rađeni namještaj, tradicionalni motivi i prirodni materijali, poput drva i kamena, pridonose osjećaju topline i jedinstvenosti.
2. Održivi dizajn i ekološki pristup
Održivost je postala ključna u suvremenom dizajnu hotela. Hoteli sve više koriste reciklirane i prirodne materijale, energetski učinkovite sustave rasvjete, pametne termostate te recikliraju vodu. Zelene površine, krovni vrtovi i vertikalni zidovi s biljkama ne samo da doprinose estetici prostora, već i poboljšavaju kvalitetu zraka i smanjuju utjecaj na okoliš.
3. Multifunkcionalni prostori
Današnji hoteli moraju zadovoljiti potrebe različitih gostiju – od poslovnih putnika do digitalnih nomada i obitelji na odmoru. Zbog toga se interijeri prilagođavaju konceptu fleksibilnih prostora koji se mogu koristiti na više načina. Primjeri uključuju lobby prostore koji služe i kao mjesta za rad, društvene zone koje se mogu pretvoriti u privatne prostore te modularni namještaj koji omogućava lako preuređenje prostora prema potrebama gostiju.
4. Digitalizacija i pametni hoteli
Tehnologija igra sve važniju ulogu u dizajnu hotelskih interijera. Gosti očekuju besprijekornu povezanost putem brzog interneta, pametnih sobnih sustava i digitalnih ključeva koji omogućuju ulazak u sobe putem mobilnih aplikacija. Glasovni asistenti, automatska podešavanja svjetla i temperature te interaktivni zasloni poboljšavaju korisničko iskustvo i daju prostoru modernu notu.
5. Prirodna rasvjeta i otvoreni prostori
Svjetlost ima snažan utjecaj na doživljaj prostora pa hoteli sve češće koriste velike staklene površine kako bi omogućili obilje prirodnog svjetla. Povezanost interijera i eksterijera postaje sve popularnija kroz koncept unutarnjih vrtova, terasa i balkona s pogledom na prirodu. Cilj je stvoriti prozračne i ugodne prostore u kojima gosti mogu uživati u relaksirajućem ambijentu.
6. Wellness koncept u sobama
Zdravlje i dobrobit gostiju postaju prioritet te stoga hoteli uvode wellness elemente u sobe i zajedničke prostore. Kreveti s visokokvalitetnim madracima, zvučna izolacija, aromaterapijski uređaji i mini wellness zone s masažnim foteljama doprinose osjećaju luksuza i ugode.
7. Umjetnost i dizajnerski detalji
Personalizirani interijeri s pažljivo odabranim umjetničkim djelima i dizajnerskim komadima namještaja stvaraju sofisticiranu atmosferu. Sve više hotela surađuje s lokalnim umjetnicima i dizajnerima kako bi stvorili jedinstveni vizualni identitet prostora.
Ključan je odabir materijala
Pri uređenju hotelskih prostorija odabir materijala igra ključnu ulogu jer utječe na estetiku, funkcionalnost, trajnost i održavanje prostora. Moderni hoteli koriste materijale koji su kvalitetni i dugotrajni te, vrlo važno, jednostavni za čišćenje i otporni na intenzivnu upotrebu.
• Sobe gostima,trebaju pružiti udobnost, toplinu i luksuzan osjećaj, ali istovremeno biti funkcionalne i dugotrajne.
• Kupaonice moraju biti elegantne, otporne na vlagu i lako održive.
• Kuhinje moraju biti izuzetno higijenske, otporne na toplinu i vlagu te jednostavne za održavanje.
• Hodnici i javni prostori često su najprometniji i moraju biti otporni na habanje, ali i estetski privlačni.